تجهیزات مصرفی پزشکی

ماسک های تنفسی

آشنایی با انواع ماسک های تنفسی
آشنایی با انواع ماسک های تنفسی

با توجه به بحث شیوع و بروز یا اپیدیمی بیماریهای مسری (از جمله کرونا ویروس و آنفلوانزای N۱H۱) ، ممکن است به مردم توصیه شود تا با بکارگیری ماسک تنفسی از خود محافظت کنند. مهر آرسا لازم می داند تا شهروندان با انواع این ماسک ها قدری آشنایی داشته باشند. ماسک های تنفسی / مهرآرسا

برای محافظت از ریه ها در برابر ذرات آلاینده و گرد و غبار موجود در هوا، بیماری‌های تنفسی مانند آنفلوانزا و دیگر بیماری های عفونی از ماسک تنفسی استفاده می شود ماسک‌های تنفسی در واقع جزء تجهیزات حفاظت فردی هستند که به منظور کاهش ورود آلاینده های موجود در هوا به ریه ها طراحی و ساخته شده اند. ماسک‌های تنفسی از لحاظ کاربرد و ویژگی‌ها دارای انواع مختلفی هستند. از رایج‌ترین آ‌ن‌ها می‌توان به ماسک پزشکی، ماسک دهانی، ماسک فیلتردار و ماسک مخصوص تنفسی اشاره کرد.

آشنایی با انواع ماسک های تنفسی 

ماسک های تنفسی / مهرآرسا

در ادامه با “مهرآرسا” با فواید و کاربردهای این محصول پر طرفدار و عالی آشنا شوید.

ماسک های پزشکی یا جراحی”، برای محافظت در برابر ذارت معلق عفونی در هوا، عموما در حین عمل جراحی بکار گرفته می شوند. این ماسک ها برای پوشاندن دهان و بینی فرد طراحی  شده و می توانند ورود ذرات بزرگ، ترشحات و … را به سیستم تنفسی مسدود کنند.اما ذرات کوچک ممکن است از آنها عبور کنند.

ماسک‌ ها نیز با به دام انداختن آلاینده­ ها، تنفسی سالم را برای شما به همراه می‌آورند.

آشنایی با انواع ماسک های تنفسی

ماسک‌های حفاظت تنفسی به دو دسته اصلی تقسیم می‌شوند:
 1. ماسک‌های تصفیه کننده هوا (Air Purifying Respirators)
 2. ماسک‌های رساننده هوای اتمسفری (Atmosphere – Supplying Respirators)
انواع ماسک های تنفسی
 • ماسک فیلتر دار FFP1 : مناسب برای ذرات بزرگتر از 5 میکرون با فیلتراسیون 80 درصد،
 • ماسک فیلتر دار FFP2 : مناسب برای ذرات بین 2 تا 5 میکرون با فیلتراسیون 94 درصد
 • ماسک فیلتر دار FFP3 : مناسب برای ذرات کوچکتر از 2 میکرون با فیلتراسیون 99 درصد
 • ماسک N95 : مناسب برای ذرات بزرگتر از 0.3 میکرون با فیلتراسیون 95 درصد و غیرمقاوم نسبت به روغن

آشنایی با انواع ماسک های تنفسی 

برخی از بیماری‌ها مانند آنفلوانزا، آبله مرغان، سرخک و سندروم حاد شدید تنفسی از طریق هوا قابل انتقال هستند، ماسک N۹۵ توانایی بالایی در جلوگیری از انتقال این بیماریها دارد. استفاده راحت، فیکس شدن کامل روی صورت و همچنین فیلتراسیون بالای ذرات ریز معلق در هوا را می‌توان سه ویژگی مهم ماسک N۹۵ دانست.  لذا در هنگام خرید توجه به کاربرد آن ضروری می باشد. در هنگام خرید ماسک N۹۵ حتما در انتخاب اندازه آن دقت کنید. کیپ شدن ماسک بر روی دهان و بینی باعث بهبود عملکرد آن می‌شود . برای کودکان از ماسک مخصوص کودکان و برای بزرگسالان از ماسک مخصوص بزرگسالان استفاده کنید.

 • ماسک N99 :مناسب برای ذرات بزرگتر از 0.3 میکرون با فیلتراسیون 99 درصد و غیرمقاوم نسبت به روغن
 • ماسک N100 : مناسب برای ذرات بزرگتر از 0.3 میکرون با فیلتراسیون 99.97 درصد و غیرمقاوم نسبت به روغن
 • ماسک R95 : مناسب برای ذرات بزرگتر از 0.3 میکرون با فیلتراسیون 95 درصد و مقاوم نسبت به روغن تا حداکثر 8 ساعت
 • ماسک R99 : مناسب برای ذرات بزرگتر از 0.3 میکرون با فیلتراسیون 99 درصد و مقاوم نسبت به روغن تا حداکثر 8 ساعت
 • ماسک R100 : مناسب برای ذرات بزرگتر از 0.3 میکرون با فیلتراسیون 99.97 درصد و مقاوم نسبت به روغن تا حداکثر 8 ساعت
 • ماسک P95 : مناسب برای ذرات بزرگتر از 0.3 میکرون با فیلتراسیون 95 درصد و مقاوم نسبت به روغن
 • ماسک P99 : مناسب برای ذرات بزرگتر از 0.3 میکرون با فیلتراسیون 99 درصد و مقاوم نسبت به روغن
 • ماسک P100 : مناسب برای ذرات بزرگتر از 0.3 میکرون با فیلتراسیون 99.97 درصد و مقاوم نسبت به روغن
 • ماسک فیلتردار کربن دار :در این نوع ماسک ها وجود چند لایه کربن اکیتو، مانع از نفوذ بوی آلودگی و گازهای مضر هوا به داخل ماسک می شوند.

به طور کلی ،عمر مفید ماسک فیلتردار N95  و FFP2 حدود 8ساعت کاری است.این ماسک ها در سه حالت زیر باید تعویض شود :

 • اگر قالب کاسه ای شکل ماسک فرم خود را از دست داده باشد و بطور کامل روی صورت محکم نچسبده و باعث نشت هوای بیرون به درون ماسک شود.
 • اگر با وجود ماسک روی صورت بوی دود و هوای آلوده بیرون احساس شود.
 • اگر فیلتر ماسک کثیف شده و گرد و غبار روی سطح آن قابل تمیز شدن نباشد.
 • ماسک N95 برای جلوگیری از نفوذ 95٪ ذرات بسیار کوچک استفاده می شود. بر خلاف ماسک های پزشکی ، ماسک N95 با امنیت بیشتری روی صورت قرار می گیرد و می تواند تا ورود 95٪ از ذرات بسیار کوچک را مسدود کند.
 • قبل از لمس ماسک، دست ها باید حداقل 20 ثانیه با آب و صابون شسته شده بعدا به کمک یک دستمال کاغذی تمیز خشک شوند. ماسک برای وجود هر نوع  نقص ، سوراخ و پارگی باید چک شود.
چه کسانی باید ماسک بزنند؟
 1. افراد سالم و بدون علایم شبه‌سرماخوردگی نیاز به ماسک زدن ندارند.
 2. افراد سالمی که از یک فرد مشکوک به کرونا مراقبت می‌کنند، لازم است از ماسک استفاده نمایند.
 3. افراد سالمی که در ارتباط نزدیک با تعداد زیادی از مراجعه‌کنندگان در روز هستند (مانند شاغلان در داروخانه، فرودگاه، بانک و …)، لازم است از ماسک استفاده نمایند.
 4. افرادی که علایمی مثل سرفه یا عطسه دارند برای جلوگیری از انتشار بیماری احتمالی به دیگران، لازم است از ماسک استفاده نمایند.

آشنایی با انواع ماسک های تنفسی 

ماسک های تنفسی / مهرآرسا

از چه ماسکی استفاده کنیم؟

با توجه به نوع انتقال ویروس، نیازی به استفاده از ماسک برای عموم افراد جامعه نیست.  اگر جزو کادر درمان هستیم یا از بیمار مبتلا به کرونا مراقبت می‌کنیم، توصیه می‌شود از ماسک‌هایN۹۵  استفاده نماییم.

استفاده از ماسک در مواردی که توصیه نشده و ضروری نیست، چه اشکالی دارد؟

ماسک‌ ها به تنهایی نمی‌توانند از گسترش ویروس جلوگیری کنند و با استفاده غیر ضروری، تنها باعث افزایش هزینه و ایجاد کمبود ماسک در موارد ضروری می‌شویم. استفاده از ماسک حس امنیت کاذب ایجاد می‌کند که می‌تواند به غفلت از سایر موارد اساسی مانند شستشوی دست‌ها منجر شود. استفاده غلط و طولانی‌مدت از ماسک می‌تواند باعث افزایش احتمال ابتلا به عفونت شود؛ زیرا تجمع و تکثیر باکتری‌ها و میکروب‌ها در محیط مرطوب بیشتر است.

آشنایی با انواع ماسک های تنفسی 

ماسک های تنفسی / مهرآرسا

آنچه همیشه برای ما اولویت داشته است تضمین سلامت شما در “مهرآرسا”
فروشگاه تجهیزات مصرفی پزشکی”مهرآرسا

برخی از محصولات مصرفی پزشکی در حین درمان بیماری استفاده می‌شوند. حال، اگر محصول خوبی انتخاب نکنید، امکان دارد که فرآیند درمان با مشکلاتی مواجه شود. محصولات بهداشتی دیگر هم طوری هستند که در صورت بهره‌مند نبودن از استانداردهای بهداشتی و کیفی ممکن است، بیماری‌ها و مشکلاتی را به وجود آورند. پس به کیفیت خرید تجهیزات مصرفی پزشکی دقت زیادی داشته باشید.

فروشگاه تخصصی”مهرآرسا” ارائه کننده محصولات و تجهیزات مصرفی پزشکی است که با رویکرد تسهیل در روند خرید لوازم مصرفی پزشکی در حال فعالیت و خدمت رسانی می باشد.

شرکت مهندسی پزشکی “مهرآسا” با 10 سال سابقه و همکاری با بیمارستان ها و درمانگاه های کل کشور کلیه ی اقلام مصرفی پزشکی، لوازم و تجهیزات مصرفی پزشکی برای بیمارستان ها،مطب ها ،مراکز درمانی و داروخانه ها به صورت عمده و جزئی در سراسر کشور پرداخته شده است.

نحوه خرید از شرکت مهندسی پزشکی ” مهرآرسا

ازمزایای شرکت مهندسی پزشکی “مهرآرسا” امکان خرید حضوری و آنلاین تجهیزات مصرفی پزشکی است که این امر باعث امکان انتخاب صحیح تر در خرید این دسته از محصولات می شود.برای مراجعه و خرید حضوری از شرکت “مهرآرسا” به آدرسی که در قسمت ” ارتباط با ما ” سایت ” مهرآرسا” درج شده است، مراجعه کنید.جهت انجام خرید غیر حضوری می توانید از قسمت فروشگاه همین سایت در کسری از ثانیه محصول مورد نظر را انتخاب و از خرید خود لذت ببرید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید